Close

Partneriem

 

Jaunumi

Rapšu rauši – bioloģiski enerģētisks avots dzīvnieku uzturā

Rapšu rauši, kas iegūti rapša sēklu pārstrādāšanas procesā, kalpo kā augstvērtīgs proteīna (olbaltumvielu) un enerģētiskais avots dzīvnieku uzturā. Rauši lietojami kā olbaltumvielu piedeva mājputnu, cūku un liellopu, zivju un it īpaši govju barības devā. Jomas ekspertu rekomendējamā deva liellopiem ir līdz 2,5 kg dienā. Pie šāda daudzuma ir iespējams palielināt izslaukumu līdz 4 litriem dienā.

05.05.2014
 

Jāielāgo, ka raušus nav ieteicams lietot kā vienīgo barību dzīvniekiem, to nepieciešams sajaukt ar citu spēkbarību (miežu, kviešu, kukurūzas vai citiem miltiem). Pārbarojot dzīvniekus ar rapšu raušiem, pastāv iespēja, ka dzīvniekam var rasties barības uzņemšanas traucējumi (ēstgribas zudums) u.c. veselības traucējumi, tādēļ ir ļoti svarīgi lietot raušus samērīgās devās, panākot visefektīvāko rezultātu. Lai raušu lietošana dzīvnieku uzturā būtu efektīva, ieteicams izmantot dzīvnieka barības recepšu izgatavotāju pakalpojumus, tādā veidā nosakot optimālo raušu daudzuma piejaukumu barībai. Ņemot vērā, ka rapšu raušu galvenais izmantošanas veids ir lopbarība, to pielietojamība ir salīdzinoši plaša.

 

Rapšu rauši tiek izmantoti arī kā:

- kurināmais – pēc savas siltumspējas tas ir līdzvērtīgs koksnei, izmantošana ir atkarīga no ekonomiskā izdevīguma;

- organiskais mēslojums lauksaimniecībā izmantojamām zemēm;

- izejviela biogāzes iegūšanai;

- siltumizolācijas materiāla izejviela.

 

Tirgū situācija ar rapšu raušiem ir interesanta – vietējie ražotāji savus raušus eksportē uz citām valstīm, bet zemnieki raušus importē. Bieži vien šie rauši ir Latvijas izcelsmes.

 

Latvijā viens no lielākajiem rapšu raušu ražotājiem ir SIA Bio-Venta. Uzņēmumā ražoto rapšu raušu būtiskākās priekšrocības salīdzinājumā ar citu ražotiem produktiem ir to enerģētiskā vērtība. Rapšu raušu ražošanas tehnoloģijas paredz karstu rapšu raušu spiešanu, produkts tiek granulēts, lai padarītu tā lietošanas procesu ērtāku patērētājiem. Šāds produkta ražošanas veids atvieglo produkta uzglabāšanu, loģistiku, un apstrādes rezultātā tiek novērsta mikrobioloģisku problēmu iestāšanās varbūtība. Latvijas Lauksaimniecības Universitātes Agronomisko analīžu zinātniskajā laboratorijā veiktie pētījumi liecina, ka SIA Bio-Venta vienā rapšu raušu kilogramā ir 6,8 NEL MJ/kg sausnas, kopproteīna daudzums ir ~33%, bet eļļas saturs sausnā ir ~10-13%.

 

SIA Bio-Venta savu produkciju galvenokārt eksportē uz ārvalstīm. Latvijas tirgū realizēt produkciju šobrīd ir ļoti grūti – pieprasījums pēc rapšu raušiem ir mazs. Ņemot vērā, ka SIA Bio-Venta ražošanas procesā iegūst rapšu raušus ar augstas uzturvērtības rādītājiem, to cena ir augstāka nekā vietējās tirgus cenas. Tomēr SIA Bio-Venta produktu patēriņa rādītāji liecina, ka pieprasījums pēc rapšu raušiem eksporta tirgos ar katru gadu palielinās.

 

Lai nodrošinātu barības – rapša raušu – piemērotību dzīvnieku uzturam, SIA Bio-Venta ir ieviesta paškontroles sistēma, kas salāgota ar HACCP (Hazard Analysis Critical Control Points) principiem un Dzīvnieku barības aprites likumu. Atkarībā no pielietotās tehnoloģijas un eļļas satura rapšu sēklās no 1 tonnas rapša sēklām var iegūt ap 380 – 400 litru (ap 350 – 370 kg) rapša eļļas un apmēram 650 kg rapša raušu.

 

Uzņēmums, cik vien iespējams, savā darbībā atbalsta vietējos rapšu audzētājus, uzpērkot rapšu sēklas, un mūsu ražoto produktu patērētājus. Taču rapšu raušu patērētāju lokā labprāt redzētu vēl vairāk Latvijas zemnieku. Augsti novērtējam katra vietējā zemnieka izvēli par labu mūsu produktiem.

 

SIA Bio-Venta vadība

<< atpakaļ